Program redukcji stresu i profilaktyka depresji
Zapraszamy na 8-tygodniowy Program redukcji stresu oparty na uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction) oraz Program zapobiegania depresji MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy) – kursy uważności, podczas którego nauczysz się technik obniżania napięcia, budowania odporności immunologicznej organizmu, a także technik radzenia sobie z trudnymi emocjami i natłokiem myśli, stanami depresyjnymi, lękowymi i bezsennością.
Czy jesteś zapracowany, w ciągłym biegu, wiecznie zmęczony, niedospany, bez energii i chęci do życia, a może po chorobie, w rekonwalescencji, albo szukasz inspiracji, albo może brakuje ci radości, czy poszukujesz sensu życia? Metoda uważności – Mindfulness – przyniesie Ci głęboki spokój, czas dla Ciebie, refleksję, zdefiniowanie prawdziwych potrzeb i poprawę relacji z bliskimi. Może odmienić całkowicie Twoje życie, nadać mu sens i pozwolić na odczuwanie prawdziwej radości.
Program przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się radzić sobie z trudnościami codziennego życia, ze stresem, trudnymi emocjami, obniżonym nastrojem, ciągłym martwieniem się, komunikacją z innymi, dla tych, którzy chcą po prostu poprawić jakość swojego życia.
Wyniki badań naukowych pokazują, że metody oparte na uważności (MBI – Mindfulness-Based Interventions) pomagają osobom z takimi problemami jak uogólnione zaburzenie lękowe, depresja, niepokój, chroniczny ból, choroby nowotworowe, syndrom zmęczenia, stres i choroba afektywna dwubiegunowa. Meta-analiza Grossman, Niemann, Schmidt i Walach, Mindfulness-based stress reduction and health benefits, 2004) wskazuje na:
- odczuwalną poprawę jakości życia jego uczestników,
- zmianę nawykowych zachowań,
- poprawę koncentracji,
- zwiększenie pewności siebie,
- lepsze rozumienie samych siebie,
- wzrost poziomu odpowiedzialności za własne życie.
Metoda uważności polecana jest również psychoterapeutom pracującym w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, a także w innych nurtach psychoterapeutycznych. Korzystają z niej w swojej pracy trenerzy prowadzący szkolenia rozwoju osobistego i biznesowe, osoby zajmujące się coachingiem, terapeuci uzależnień, pedagodzy szkolni, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych lub środowisk patologicznych. Uważność jest narzędziem wspierającym pomoc psychologiczną w wielu obszarach.
Terapia Poznawcza Oparta na Uważności – MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) daje nadzieję na pomoc w szerokim zakresie problemów zdrowia psychicznego i psychofizycznego. MBCT łączy elementy terapii poznawczej z praktyką medytacyjną i ma na celu umożliwienie uczestnikom poznania innego spojrzenia na ból i cierpienie związane z depresją i innymi problemami emocjonalnymi, jak również osiągnięcie dobrostanu i lepszego funkcjonowania.
Randomizowane badania kliniczne udowodniły skuteczność tego programu w zapobieganiu nawrotom u osób, które doświadczyły powtarzających się epizodów depresji, a w związku z tym MBCT jest zalecane w wytycznych Narodowego Instytutu Doskonałości Klinicznej (National Institute of Clinical Excellence, NICE) jako skuteczny rodzaj interwencji zapobiegający nawrotom tego coraz powszechniejszego problemu.
Zapoznaj się z opiniami uczestników o naszych kursach i o prowadzących tutaj
W Programie MBSR i MBCT wykorzystywane są następujące techniki:
- skanowanie ciała / świadomość ciała (body scan)
- świadome oddychanie (awareness of breathing)
- łagodne ćwiczenia fizyczne / uważna praca z ciałem (mindful movement)
- medytacja (choiceless awareness)
- medytacja w ruchu (walking meditation)
Czego uczymy się w czasie Programów redukcji stresu i profilaktyki depresji:
- konstruktywnego radzenia sobie z problemami
- procesu aktywnego skupiania uwagi
- aktywnego doświadczania rzeczywistości
- doświadczania poczucia własnej skuteczności, aktywnej postawy
- umiejętności świadomego relaksowania się i obniżania objawów psychosomatycznych spowodowanych stresem,
- wzmacniania siły koncentracji.
Osiągnięcie takich efektów możliwe jest tylko dzięki pełnemu zaangażowaniu i osobistej regularnej pracy uczestnika.
Opis Programu MBSR/MBCT:
- czas trwania – 8 tygodni
- 8 spotkań po 2,5 godziny raz w tygodniu,
- 2 konsultacje indywidualne z nauczycielem (przed i po zakończeniu programu)
- jedno całodniowe spotkanie – Dzień Uważności – 7 godzin
- samodzielne ćwiczenia w domu (na podstawie otrzymanych instrukcji, skryptów i nagrań w formie plików mp3) stanowią nieodłączną część programu
Łącznie około 27 godzin zegarowych warsztatów oraz 48 godzin regularnej pracy własnej uczestników. Aby otrzymać zaświadczenia o uczestniczenia w kursie absencja nie może przekroczyć 15% godzin.
Instrukcje do praktyki
Zapraszamy do korzystania z instrukcji do medytacji, body scan, uważnej jogi i innych praktyk uważności dostępnych na YouTube i Soundcloud.
Razem z Fundacją Rozwoju Mindfulness zapraszamy serdecznie wszystkich na BEZPŁATNĄ praktykę uważności online!
Może szukasz sposobu na zwiększenie spokoju umysłu, skupienia i równowagi w codziennym życiu? Pragniesz wsparcia, motywacji i więzi z innymi praktykującymi medytację? Bezpłatna praktyka uważności online to propozycja właśnie dla Ciebie.
Praktyka medytacji online
Ta forma praktyki ma wiele do zaoferowania, zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych praktyków medytacji, a także dla nauczycieli uważności. Medytacja grupowa stwarza sposobność do podtrzymywania zaangażowania i wspiera motywację dla własnej praktyki. Praktykę prowadzą nauczyciele mindfulness rekomendowani przez Fundację Rozwoju Mindfulness.
Kiedy odbywa się bezpłatna praktyka uważności online
Zapraszamy do online’owych praktyk medytacyjnych, które odbywają dwa razy w tygodniu:
- poniedziałki g. 19:00
- czwartki g. 19:00
Spotkania odbywają się na platformie Zoom pod stałym linkiem:
https://us06web.zoom.us/j/87143844330?pwd=UHJxRURSUHBzUVBHSWltcWVtTXlxUT09
Meeting ID: 871 4384 4330
Passcode: 086588
Możesz dołączyć do spotkania bez wcześniejszej rejestracji. Pomocne dla osoby prowadzącej praktykę będzie, jeśli pojawisz się na spotkaniu punktualnie lub kilka minut przed rozpoczęciem medytacji.
Zalety praktyki medytacyjnej w grupie
Poczucie odpowiedzialności
Być częścią grupy skupiającej się na praktyce uważności sprawia, że stajemy się bardziej odpowiedzialni za swoją codzienną medytację. To poczucie odpowiedzialności pomaga utrzymać regularność w praktyce.
Wsparcie
W trudnych chwilach, gdy praktyka staje się wymagająca, wsparcie motywacyjne od innych w grupie jest bezcenne. To pomaga trwać w praktyce uważności, a czasem do niej wracać, jeżeli nasze doświadczenia życiowe oddaliły nas od regularności.
Równowaga i skupienie
Medytacja pomaga osiągnąć spokój umysłu, skupienie i równowagę. Regularne praktyki wpływają korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Dołącz do bezpłatnej praktyki uważności online
Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, nasza społeczność jest otwarta dla każdego. Razem budujemy silniejszą wspólnotę i rozwijamy naszą praktykę medytacyjną. Dołącz do nas i zrób coś dobrego dla siebie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o uważności – sprawdź zakładkę mindfulness.
Serdecznie zapraszamy! Zaproś znajomych, to się może przydać każdemu.